tkaniny trudnopalne
Tkaniny

Czym są tkaniny trudnopalne i gdzie warto je stosować?

Czym są tkaniny trudnopalne i gdzie warto je stosować?
Prowadzisz hotel, restaurację lub kino? Może zarządzasz innym obiektem użyteczności publicznej? Jeśli tak, to musisz w swoim budynku stosować tkaniny trudnopalne. Wynika to bezpośrednio z przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej.
Tkaniny trudnopalne zaliczane do tkanin specjalnych, charakteryzują się wysoką odpornością na działanie ognia. Dzięki czemu zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Jednocześnie są estetyczne i doskonale podkreślą charakter pomieszczenia. Zatem, gdzie warto stosować tkaniny trudnopalne i jak je wybrać?

Tkaniny trudnopalne

Tkanina, aby mogła zostać uznana za trudnopalną, musi spełniać określone normy. Są to normy DIN 4102. W odniesieniu do materiałów stosuje się trzy klasy palności: B1, B2 i B3.
B1 oznacza tkaniny trudnopalne, B2 normalnie palne, zaś B3- łatwopalne. Tylko zakup tkaniny trudnopalnej, daje Ci pewność bezpieczeństwa i minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania się ognia.
Tkaniny trudnopalne w kontakcie z płomieniem nie zapalają się tylko topią. Nie wydzielają przy tym szkodliwych substancji i substancji lotnych, które mogłyby jeszcze bardziej wzniecić pożar.
Tkaniny ognioodporne są wykonane z bawełny, bawełny z domieszką poliestru lub poliestru. Mogą być dodatkowo zaimpregnowane, co podnosi ich skuteczność i zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Gdzie warto stosować tkaniny trudnopalne?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, tkaniny trudnopalne powinny znajdować się we wszystkich obiektach użyteczności publicznej.
Przede wszystkim doskonale sprawdzą się w:

  • kinach,
  • teatrach,
  • restauracjach,
  • urzędach,
  • muzeach,
  • galeriach,
  • hotelach,
  • szkołach,
  • uczelniach,
  • szpitalach,
  • biurach,
  • halach targowych,
  • i innych.

Z powyższego rozporządzenia jednoznacznie wynika, że wszelkie kurtyny, kotary, zasłony, czy żaluzje muszą spełniać określone normy i być materiałami trudnopalnymi.
Ponadto pamiętaj, że w budynkach użyteczności publicznej nie możesz stosować materiałów, które są toksyczne lub intensywnie dymiące.
Weź również pod uwagę, że podczas odbioru budynku przez straż pożarną, sprawdza ona czy posiadasz stosowne certyfikaty dotyczące wyrobów tekstylnych.

Zalety tkanin trudnopalnych

Tkaniny trudnopalne minimalizują ryzyko rozprzestrzeniania się ognia. Tym samym dają szansę na sprawną i bezpieczną ewakuację osób zagrożonych. Ponadto minimalizują straty materialne. Są przy tym przyjemne dla oka i łatwe w utrzymaniu.
Co więcej, szeroki zakres zastosowania powoduje, że doskonale sprawdzą się jako zasłony, kurtyny, obicia, tapety, czy nawet markizy.

Jak dbać o tkaniny trudnopalne?

Tkaniny ognioodporne są proste w konserwacji i bieżącym utrzymaniu. Nie wymagają stosowania specjalistycznych preparatów czyszczących. Można bez problemów prać je w pralce i prasować zwykłym żelazkiem. W praniu się praktycznie się nie gniotą i zachowują swój pierwotny wygląd.
Ponadto charakteryzują się wysoką wytrzymałością na trudy intensywnego użytkowania. Są odporne na ścieranie i działanie promieni słonecznych. Nie gniją i nie pleśnieją. Prostota i szybkość pielęgnacji przekłada się bezpośrednio na tanią eksploatację tkanin trudnopalnych.

Podsumowanie

Jeżeli zarządzasz obiektem użyteczności publicznej, musisz stosować tkaniny trudnopalne. Pamiętaj, żeby spełniały rygorystyczne normy i posiadały oznaczenie B1. To najwyższy stopnień bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Na rynku znajdziesz wiele tkanin odpornych na działanie ognia wykonanych najczęściej z bawełny i poliestru. Doskonale sprawdzą się jako kotary, zasłony, obicia tapicerskie czy tapety. Są łatwe w konserwacji, odporne na działanie światła czy środków chemicznych. Długo zachowują swoje właściwości.