Tkaniny sceniczne
Tkaniny

Tkaniny sceniczne- czym powinny się charakteryzować?

Tkaniny sceniczne odgrywają niezwykle istotną rolę. Nie tylko odpowiadają za wrażenia estetyczne, ale wpływają również na akustykę danego budynku. A poprzez to na odbiór spektaklu, koncertu czy operetki. Ważne są również względy bezpieczeństwa oraz względy praktyczne, związane przede wszystkim z utrzymaniem tkanin w jak najlepszym stanie.
Dlatego prawidłowy wybór tkanin scenicznych jest niezwykle ważny. Przyjrzyjmy się zatem kluczowym kwestiom, na które należy zwrócić uwagę decydując się na konkretne tkaniny sceniczne.


Bezpieczeństwo tkanin scenicznych

We wszystkich obiektach użyteczności publicznej, a do takich możemy zaliczyć:

  • kina,
  • teatry,
  • sale koncertowo-widowiskowe,
  • domy kultury
  • kluby.

Muszą być spełnione surowe normy przeciwpożarowe. Odnoszą się one również do zastosowanych w tych budynkach materiałów, a zatem i tkanin.
Tkaniny sceniczne powinny być tkaninami trudnopalnymi o stopniu palności B1. Tylko takie tkaniny gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Redukują straty materialne i pozwalają na bezpieczną ewakuację.

Jakie materiały na tkaniny sceniczne?

Powinniśmy wybierać tkaniny sceniczne wykonane z materiałów przepuszczających powietrze. Kluczowe znacznie odgrywa jednak akustyka. Materiały sceniczne powinny odpowiednio wytłumiać hałas. Redukować pogłos i sprawiać, aby dźwięk rozchodził się równomiernie.

Pielęgnacja tkanin scenicznych

Istotne znaczenie przy wyborze tkanin scenicznych ma również kwestia ich pielęgnacji i czyszczenia. Warto wybierać tkaniny łatwe w utrzymaniu. Odporne na ścieranie i czyszczenie. Na obicia foteli wybierajmy tkaniny plamoodporne, z których dość prosto i szybko można usunąć ewentualne zabrudzenia.
Nie zapominajmy o tym, aby decydować się na te tkaniny, które po zabiegach pielęgnacyjnych zachowują swoją pierwotną formę. Nie odkształcają się, nie przecierają, nie gniotą. To wpłynie również na komfort odwiedzających.
Tkaniny sceniczne tworzą także nastrój danego miejsca i jego atmosferę. Dobierzmy je zatem tak, aby podkreślały charakter wnętrza, a nie były zbyt kontrastujące. To może zupełnie zepsuć walory wizualne przestrzeni.

Podsumowanie

Tkaniny sceniczne są niezwykle ważne. To w dużej mierze one wpływają na odbiór konkretnego przedstawienia, koncertu czy spektaklu. Decydują nie tylko o walorach estetycznych, ale przede wszystkim akustycznych.
Powinny w odpowiedni sposób absorbować dźwięk. Wzmacniać i wydłużać go, tak aby był doskonale słyszalny.
Co więcej tkaniny sceniczne podkreślają wyjątkowy charakter danego obiektu. Tworzą jego atmosferę.
Dodatkowo muszą spełniać określone normy bezpieczeństwa przeciwpożarowego. To niezwykle istotne w kontekście przepisów, które obowiązują zarządzających obiektami użyteczności publicznej. Zgodnie z określonym ustawodawstwem tkaniny sceniczne muszą być tkaninami trudnopalnymi. Spełniającymi wyśrubowane kryteria. Najlepiej wybierać te z oznaczeniem B1. Są gwarantem najwyższej jakości bezpieczeństwa przeciwpożarowego.