Tkaniny towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów i są związane niemal z każdą dziedziną życia. Wśród rodzajów tkanin wyróżniamy tkaniny użytkowe, dekoracyjne, a także techniczne. Czym charakteryzują się tkaniny techniczne? Gdzie stosuje się tkaniny techniczne i jakie są ich rodzaje? Na wszystkie pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Tkaniny techniczne, czyli jakie?
Tkaniny techniczne, inaczej zwane tkaninami przemysłowymi, to tkaniny mające specjalne właściwości, które można stosować w ciężkich warunkach. Opisane tkaniny wykorzystuje się w budownictwie, przemyśle, wojskowości, służbie zdrowia, a także innych dziedzinach życia.
Powstają ze specjalnych materiałów (zazwyczaj syntetycznych). Materiał może różnić się w zależności od przeznaczenia końcowego produktu. Tkaniny takie mogą być dodatkowo impregnowane, co zwiększa ich właściwości.
Gdzie stosuje się tkaniny techniczne?
Tkaniny techniczne stosuje się w zależności od ich właściwości. Specjalistyczne tkaniny z powodzeniem znajdziemy w służbie zdrowia. Wykorzystuje sie je tam jako odzież dla służb medycznych lub ratowniczych.
W przemyśle służą jako izolatory, membrany, kompensatory. Wykorzystywane są również do produkcji odzieży ochronnej, a także kurtyn ochronnych.
W wojskowości stosuje się tkaniny techniczne jako materiał na namioty, plandeki czy plecaki.
Ponadto bardzo często stanowią izolację instalacji elektrycznej lub ciepłowniczej. Dobrze sprawdzają się jako osłona kabli lub węży, a także termoizolacja.
Poza specjalistycznym zastosowaniem, znajdziemy je również w wielu elementach, które otaczają nas na co dzień. Specjalne materiały wykorzystuje się do produkcji markiz, zadaszeń, namiotów, rękawic, koców przeciwpożarowych, plecaków, toreb turystycznych, kurtyn czy pokrowców.
Jakie są rodzaje tkanin technicznych?
Tkaniny techniczne możemy podzielić ze względu na sposób ich zastosowania i materiału, z którego zostały wykonane.
Do najpopularniejszych tkanin technicznych zaliczamy:
- tkaniny szklane,
- tkaniny ceramiczne,
- tkaniny brezentowe,
- tkaniny aramidowe,
- tkaniny membranowe,
- tkaniny silikatowe,
- tkaniny poliamidowe,
- tkaniny poliestrowe.
Tkaniny techniczne charakteryzują się odpornością na działanie wysokiej temperatury, wilgoci, przewodzenia elektrycznego, czynników chemicznych lub biologicznych. Są trwałe i wytrzymałe na dziurawienie, przecinanie. Dobrze izolują ciepło i chronią przed wiatrem. Zabezpieczają przed oparzeniami i ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi.
Podsumowanie
Tkaniny techniczne niekoniecznie muszą mieć zastosowanie w przemyśle. Doskonale sprawdzają się także w życiu codziennym. Stanowią podstawowy budulec takich przedmiotów jak: markizy, torby turystyczne, plecaki, namioty, dachy kabrioletów.
Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z trudnymi warunkami. Odpowiednio dopasowane materiały doskonale izolują ciepło i chronią przed wiatrem. Nie przewodzą prądu, a dodatkowo są odporne na działanie wysokich temperatur, wilgoci czy czynników chemicznych. W zależności od przeznaczenia wykonuje się je z innych materiałów. Najczęściej stosuje się materiały syntetyczne.