kurtyny do teatru
Kurtyny

Jak wybrać kurtynę do teatru?

Kurtyna jest jednym z ważniejszych elementów dekoracji teatru. Wybór właściwej kurtyny do teatru wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Musimy wziąć pod uwagę nie tylko kwestie estetyczne, ale również akustyczne, a także techniczne, w tym architektoniczne. Jak zatem prawidłowo wybrać kurtynę teatralną? Na jakie parametry szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę?

Jakie wymagania muszą spełniać kurtyny teatralne?

Teatr jako obiekt użyteczności publicznej musi spełniać określone przepisy bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Odnoszą się one również do wszelkich materiałów zastosowanych we wnętrzu budynku.
Jasno precyzuje to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nim w obiektach użyteczności publicznej muszą znaleźć się tkaniny trudnopalne.
Tkaniny trudnopalne powinny spełniać normy DIN 4102. Stopień palności materiałów określa się w trzech podstawowych kategoriach: B1, B2 i B3.
B1 oznacza tkaniny trudnopalne, B2 normalnie palne, zaś B3- łatwopalne.
Dlatego zdecydowanie powinniśmy zainstalować kurtynę teatralną spełniającą normę B1, ponieważ tylko to gwarantuje pełne bezpieczeństwo.
Warto wiedzieć, że tkaniny trudnopalne nie palą się, tylko stapiają. Ponadto nie wydzielają przy tym szkodliwych substancji.
Dzięki temu minimalizują ryzyko rozprzestrzeniania się ognia i ewentualne straty materialne. Umożliwiają także prowadzenie sprawniejszej akcji ratunkowej i ewakuację z miejsca zagrożenia.

Rodzaje kurtyn teatralnych

Ze względu na sposób odsłaniania sceny, kurtyny można podzielić na:

  • kurtyny włoskie (podnoszą się ukośnie),
  • kurtyny weneckie (podnoszą się i układają w fałdy),
  • kurtyny francuskie (podnoszą się pionowo i skośnie w stronę narożników otworu scenicznego),
  • kurtyny niemieckie (rozsuwane na boki).

Jaki materiał na kurtynę teatralną?

Najczęściej stosowany materiał na kurtyny teatralne to: plusz, molton i trevira.
Plusz- wykonany z bawełny, oddychający materiał. Doskonale tłumi hałas i zjawisko pogłosu, eliminując przy tym niemal całkowicie echo. Idealnie się układa i jest bardzo wytrzymały. Dobrze sprawdzi się przede wszystkim na dużych scenach.
Trevira- to syntetyczna tkanina trudnopalna. Łatwa w utrzymaniu przy zastosowaniu tradycyjnych metod czyszczenia. Bez problemu wytrzymuje trudy eksploatacji. Odporna na wycieranie. Nie gniecie się i długo zachowuje swój pierwotny kształt.
Molton- to nieprzezroczysty, trudnopalny bawełniany materiał. Doskonale pochłania światło i tłumi hałas. Nie gniecie się i jest prosty w utrzymaniu. To prawdziwie długowieczny materiał o matowej powierzchni.

Dlaczego kurtyny teatralne są czerwone?

W teatrach spotkamy najczęściej czerwone kurtyny. Wynika to z dwóch kwestii: historii i względów praktycznych.
Dawniej teatry były miejsce spotkań arystokracji i elit. A kolor czerwony od zawsze kojarzony był z bogactwem, luksusem i dobrobytem. Ta tradycja kultywowana jest do dzisiaj i teatr nadal postrzegany jest jako coś wyjątkowego i odświętnego.
O co chodzi ze względami praktycznymi? Otóż po wyłączeniu światła, czerwony jest pierwszym kolorem, który przestaje zauważać nasze oko. Zastosowany w teatrze sprawia, że możemy skupić się tylko i wyłącznie na sztuce i nic dodatkowo nie rozprasza naszego wzroku.

Podsumowanie

Decydując się na kurtynę teatralną należy wziąć pod uwagę parametry techniczne, które musi spełniać oraz samą kubaturę budynku, a także materiał, z którego będzie wykonana.
Kurtyna do teatru musi być wykonana z tkaniny trudnopalnej. Dobrze tłumić hałas i być odporna na trudy użytkowania. Ważne, żeby była prosta w pielęgnacji i bieżącym utrzymaniu.
Najlepszy materiał na kurtynę teatralną to przede wszystkim plusz, molton albo trevira.